Çalıştırılan, sahipsiz kalan ya da değişik sebeplerle okula gönderilmeyen öğrencileri evlerine kadar giderek okullara geri getirmeyi amaçlayan proje son derece başarılı oldu. Devamsızlıkları sebebiyle yaşıtlarıyla aynı sınıfta eğitim alamayan çocuklar özel YSÖP sınıflarında eğitim alma şanslarını tekrar yakaladılar.

2003 yılında başlayan Haydi Kızlar Okula kampanyasının başarısından ilham alınarak tasarlanan ve uygulamaya konan YSÖP (Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı) ilköğretime hiç kaydolmamış ya da sürekli devamsızlık gösteren 10 - 14 yaşları arasındaki öğrencilerin kendilerinden yaşça ve fiziksel olarak küçük öğrencilere uyum sağlayamadığının gözlemlenmesi sonucu ortaya çıktı. 2008'de yayınlanan önerge ertesi başlayan programa bugüne kadar ülke çapında 11 bini aşkın öğrenci katıldı.

Ataşehir Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş'ın yoğun ilgisi ve desteğiyle öncellikle kapı kapı, sokak sokak dolaşan ikna grupları kuruldu, sonrasında ise okula başlama ve devam etme süreçlerinin her basamağında öğrencilere her türlü maddi - manevi destek sağlandı. Yapılan kahvaltılı tanıtım toplantısı sırasında slaytlar ve görüntüler eşliğinde Ataşehir Milli Eğitim Şube Müdürü ve YSÖP Şube Sorumlusu Ömer Yahşi karşılaştıkları en büyük güçlüklerin sürekli hareket halindeki nüfus, bildirilmeyen vefatlar, kayıtsız engelli çocuklar ve veli direnci olduğunu söyledi. Resmi kayıtlara geçmeyen engelli veya vefat etmiş çocukların, kayıtlara geçirilme sorununun büyük oranda çözüldüğünü ve Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş'ın da bizzat katıldığı ikna gruplarının zaman zaman parasal destek ile veli direncini kırdığını belirtti. Çeşitli sebeplerden suça sürüklenmiş, maddi sıkıntılarından dolayı çalışmak zorunda kalan ya da farklı geleneksel sebeplerden dolayı öğretimine devam edemeyen gençler büyük bir hassasiyetle okullara geri çağrılıp; kırtasiye malzemelerinden okul kıyafetlerine, montlarına ve ayakkabılarına kadar donatılıp ilçemizdeki altı farklı okulda kendileri için hazırlanmış olan YSÖP sınıflarına eğitimlerine devam etmeleri için yerleştirildi.

Giderleri Kaymakamlık Sosyal Yardım Vakfı tarafından karşılanan öğrenimine devam edememiş 718 öğrenciden birçoğu yaşıtlarının seviyesine ulaştırıldı ve şu anda normal sınıflarda yaşıtlarıyla birlikte okullarına devam ediyorlar. YSÖP sınıflarındaki öğrenci sayısı görevlilerin ve öğretmenlerimizin yoğun çalışmaları sonucu 59'a düştü. Ömer Yahşi konuşmasında bu başarının sağlanmasında yardımı olan Kaymakamlığa, Milli Eğitim Müdürlüğüne, Sosyal Yardımlaşma Vakfına ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'ne özellikle teşekkür etti. Kurumlar arası yardımlaşma ve işbirliğinin YSÖP İlçe eylem planının gerçekleşmesindeki öneminden sıklıkla bahseden Yahşi, amaçlarının okula gidemeyen öğrenci sayısını sıfıra indirerek yüzde yüz başarı sağlamak olduğunu belirtti.

Toplantı sonrası okullarında, dersleri sırasında ziyaret ettiğimiz program dahilindeki öğrenciler yeni pırıl pırıl kıyafetleri içinde oldukça sevinçli ve heyecanlı görünüyorlardı. Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakam Bey'in sorularına şevkle cevap veren öğrenciler okullarına ve olağanüstü çabalarla eğitim veren, öğrencilerini şefkat ve ilgiyle okullarına bağlayan